Najczęściej występujące kontuzje w sporcie – jak im zapobiegać i leczyć?
Porady zdrowotne

Najczęściej występujące kontuzje w sporcie – jak im zapobiegać i leczyć?

Sport oraz aktywność fizyczna są niezbędne dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Wzmożona aktywność fizyczna wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, bez którego jesteśmy szczególnie narażeni na kontuzje. Urazy sportowe dotykają zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowanych sportowców. Jakie są najczęściej spotykane kontuzje i w jaki sposób możemy im zapobiec?

Kontuzje w sporcie – najczęstsze przyczyny

Wzmożony wysiłek fizyczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Ma ono szczególne znaczenie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem – ich ciało nie jest bowiem jeszcze przyzwyczajone do dużego wysiłku, przez co często dochodzi do jego uszkodzenia i wystąpienia rozmaitych urazów. Osoby, które chcą bezpiecznie ćwiczyć, przed przystąpieniem do aktywności powinny się do niej odpowiednio przygotować.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się kontuzji jest brak rozgrzewki. Zanim przejdziemy do wymagających czynności sportowych, nasze ciało musi bowiem zostać odpowiednio rozgrzane, co przygotuje je na podjęcie intensywnego wysiłku. Służą temu lekkie ćwiczenia wykonywane na poszczególne partie ciała, które mają za zadanie rozruszać stawy oraz mięśnie, usprawnienić ich pracę oraz zmniejszyć ryzyko urazów.

Do kontuzji sportowych często dochodzi także w przypadku nieprawidłowego doboru zestawu ćwiczeń oraz stopnia ich intensywności. Osoby początkujące powinny więc poradzić się doświadczonego trenera, który pomoże im w dopasowaniu ćwiczeń do ich umiejętności oraz stopnia zaawansowania. Zbyt intensywne lub trudne ćwiczenia także są bowiem częstą przyczyną kontuzji, które są w stanie na długo wyłączyć nas z aktywności. Jakie kontuzje najczęściej dotykają osoby regularnie uprawiające sport?

Najczęściej występujące kontuzje w sporcie

Do najczęściej występujących kontuzji dotykających osoby uprawiające sport są skurcze mięśni. Mogą pojawiać się zarówno w czasie ćwiczeń, jak i już po ich zakończeniu. W trakcie uprawiania sportu bardzo często dochodzi także w naciągnięcia mięśni lub ścięgien. Szczególnie narażone na nie są osoby, które wykonują zbyt intensywne ćwiczenia lub rozpoczynają je bez rozgrzewki. Także nieprawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń sprzyja występowaniu urazów.

Najczęściej występujące kontuzje w sporcie – jak im zapobiegać i leczyć?

Sportowcy są narażeni również na zerwania ścięgien oraz wiązadeł. Jest to szczególnie bolesna kontuzja, której leczenie wiąże się z długą rehabilitacją oraz wyłączeniem z aktywności sportowej na dłuższy czas. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urazów kolan. Staw kolanowy biorąc aktywny udział w wykonywaniu praktycznie każdego rodzaju ćwiczeń fizycznych, jest bowiem szczególnie podatny na kontuzje. W razie wystąpienia nieprawidłowości z jego funkcjonowaniem konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza ortopedy w celu oceny urazu oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Profesjonalna pomoc

Uzyskanie profesjonalnej pomocy w przypadku kontuzji kolana oraz umówienie wizyty u ortopedy możliwe jest na stronie nowaortopedia.pl. Jest to nowoczesna placówka medyczna, której usługi skierowane są głównie do sportowców oraz osób, dla których zdrowa aktywność fizyczna stanowi ważny element codzienności. Na nowaortopedia.pl każda osoba znajdzie profesjonalną pomoc w leczeniu każdego rodzaju urazów i kontuzji związanych z aktywnością sportową.