Termometry dotykowe i bezdotykowe
Porady zdrowotne

Termometry dotykowe i bezdotykowe

Termometry to przyrządy znajdujące w każdej domowej apteczce, współczesne urządzenia dokonują błyskawicznego i bardzo dokładnego pomiaru temperatury ciała. Ich obsługa jest intuicyjna i prosta, wynik znajduje się na elektronicznym wyświetlaczu. Obecnie nawet mierzenie temperatury małym dzieciom nie jest tak skomplikowane, jak było kiedyś, ułatwiają to bezdotykowe termometry, które w kilka sekund pokazują wynik przeprowadzonego pomiaru.

Termometry elektroniczne

Pojawienie się termometrów elektronicznych niemal całkowicie wyeliminowało modele rtęciowe, które na skutek zepsucia mogą być źródłem poważnego zatrucia. Dlatego elektroniczne odpowiedniki mogą znajdować się również w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, nie wytwarzają bowiem żadnych szkodliwych związków. W sprzedaży  znajdują się zarówno elektroniczne termometry dotykowe, jak i bezdotykowe. Pierwszy wariant jest dostępny w przystępnej cenie, charakteryzuje się niewielkim rozmiarem oraz łatwością obsługi. Za pomocą termometru dotykowego można zmierzyć temperaturę w ustach, pod pachą lub w odbycie, jednak wadą jest nieco dłuższy czas oczekiwania na pojawienie się wyniku pomiaru – około 1 minuty. Taki przyrząd zasilany jest wymiennymi bateriami, posiada również sygnalizację zakończenia pomiaru, wynik pojawia się na wyświetlaczu, a obok znajduje się informacja o ewentualnej konieczności wymiany baterii.

Termometry dotykowe i bezdotykowe

Zalety termometrów bezdotykowe

Pomimo dość niskiej ceny elektronicznych termometrów dotykowych, rosnącą popularnością cieszą się te bezdotykowe, które mają znacznie więcej zalet. W wielu modelach stosuje się podczerwień, dzięki której istnieje możliwość pomiaru temperatury zarówno ciała, jak i otoczenia. Różnicę dostrzega się również w postaci czasu niezbędnego do dokonania pomiaru, w przypadku termometrów bezdotykowych, czas wynosi zaledwie 1 sekundę, przy czym jest to pomiar rzetelny. Bezdotykowe termometry marki Sanity są polecane głównie dla rodziców małych dzieci, które źle znoszą mierzenie temperatury, szybko się denerwują, co jest źródłem frustracji mamy i taty. Największym plusem jest możliwość dokonania pomiaru podczas snu, wiadomo, że wówczas dzieci są najbardziej spokojne, duża dokładność pomoże w podjęciu decyzji o ewentualnym wdrożeniu leczenia. Ten rodzaj termometrów jest nieco droższy, jednak na zdrowiu nie warto oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Jest to urządzenie, które nie tylko mierzy gorączkę, ale również pomaga w dokładnej analizie stanu zdrowia maluszka. Jest to możliwe dzięki pamięci kilku ostatnio przeprowadzonych pomiarów, na podstawie których rodzic stwierdza, czy stan się normuje, czy pogarsza. Warto wyposażyć domową apteczkę w bezdotykowy termometr, będzie to dobra decyzja dla całej rodziny, która pomoże w zwalczaniu ewentualnych wirusów. Współczesne narzędzia do sprawdzania temperatury ciała są bardzo wytrzymałe i wykonane z najlepszej jakości materiałów, przyjaznych dla osób w każdym wieku. W zestawach z niektórymi termometrami znajdują się również kompresy dla obniżenia gorączki, ich zakup może przynieść wiele korzyści.