O studiowaniu stomatologii marzy niejedna osoba. Niezmiennie od wielu lat jest to jeden z najpopularniejszych kierunków. Kojarzy się z prestiżem, własną praktyką lekarską i atrakcyjnymi zarobkami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kandydatom na studia medyczne stawiane są bardzo wysokie wymagania, a droga do uprawiania wymarzonego zawodu nie jest usłana różami.
Czy trudno się dostać na stomatologię?
Kierunki medyczne stale utrzymują się w czołówce kierunków studiów wzbudzających ogromne zainteresowanie. Kandydatów na jedno miejsce jest sporo, więc trzeba ciężko pracować już w szkole średniej, aby pokonać konkurencję. Na stomatologię nie jest łatwo się dostać, ponieważ progi punktowe są bardzo wysokie, a liczba miejsc na poszczególnych uczelniach medycznych jest ograniczona. Warto pamiętać o tym, że rekrutacja zakończona pozytywnym rezultatem to dopiero początek, gdyż studia stomatologiczne do lekkich nie należą.
Jak wyglądają studia stomatologiczne?
Stomatologię można studiować zarówno na publicznych, jak i prywatnych uczelniach. Decydując się na studia na prywatnej uczelni, trzeba liczyć się z ogromnym wydatkiem – kierunki medyczne są bardzo drogie, więc nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Stomatologię studiuje się 5 lat. Program studiów jest bogaty, więc na życie towarzyskie pozostaje naprawdę niewiele czasu. Zajęcia trwają praktycznie od rana do wieczora. Biofizyka, biochemia, anatomia, cytofizjologia, protetyka, łacina – to tylko niektóre przykłady przedmiotów wykładanych na stomatologii. Studenci pogłębiają teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu stomatologii oraz zdobywają wiedzę ogólną z zakresu medycyny i nauk przyrodniczych.
Co czeka cię po zakończeniu studiów?
Osoby kończące stomatologię nie piszą pracy magisterskiej. Zamiast tego mają zdać egzaminy dyplomowe z większości przedmiotów zawodowych. Na każdy egzamin składa się część teoretyczna i praktyczna. Nie wolno tu sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia. Po ich zdaniu absolwent uzyskuje ograniczone prawo do wykonywania zawodu. W celu uzyskania pełnych uprawnień należy odbyć trwający kilkanaście miesięcy staż oraz zdać egzamin państwowy. Jego pozytywny wynik oznacza nadanie tytułu lekarza dentysty i pełne uprawnienia do wykonywania zawodu. Następnie zdecydowana większość osób decyduje się na robienie specjalizacji, co zajmuje kilka kolejnych lat. Poza tym wypada podkreślić, że często jest to niezbędne, np. jeśli ktoś chce zostać ortodontą.
Kiedy otworzyć własny gabinet?
Aby otworzyć własny gabinet stomatologiczny, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Uruchomienie prywatnej praktyki lekarskiej wiąże się z obowiązkiem sprostania rygorystycznym wymogom. Ponadto z finansowego punktu widzenia jest to niezmiernie kosztowne przedsięwzięcie, w związku z czym lekarze najczęściej zaciągają kredyty opiewające na poważne kwoty.
Artykuł powstał we współpracy z centrum medycznym świadczącym usługi z zakresu: stomatologia Zielonki.