Zasady degustacji wina
Porady zdrowotne

Zasady degustacji wina

Wino jest trunkiem, który serwuje się przy każdej okazji, gości na stołach podczas niemal wszystkich uroczystości rodzinnych. Sztuka nauki degustacji alkoholu nie jest prosta, lecz warto rozpocząć naukę od podstaw. Wino ocenia się aż trzema zmysłami: wzrokiem, węchem i smakiem.

Zasady degustacji wina

Degustacja wina – najważniejsze zasady

Pierwszą zasadą, od której należy zacząć się jest sposób trzymania kieliszka – zawsze za stopkę lub szyjkę, natomiast nigdy za czarkę. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowe trzymanie powoduje ogrzewanie trunku dłonią i pozostawianie śladów palców na szkle. Zaburza to zdecydowanie estetykę, ponadto utrudnia się tym samym ocenę wzrokową wina. Aby dobrze ocenić barwę, przejrzystość i odcień cieczy należy pochylić kieliszek nad białym obrusem i dopiero wtedy się im przyjrzeć. Jeżeli odbywa się degustacja wina białego, należy zdawać sobie sprawę, że z wiekiem jej barwa będzie ciemniejsza, często nawet złota lub bursztynowa. Odwrotnie wygląda sytuacja z czerwonymi winami, które wraz z biegiem lat stają się bledsze. Kolejnym zmysłem, który bierze udział w degustacji wina jest oczywiście węch – bardzo istotny w całym procesie. Być może trudno to sobie wyobrazić, ale receptory węchowe są w stanie odróżnić aż tysiąc przeróżnych zapachów, natomiast kubki smakowe tylko cztery. Pomijanie wąchania wina podczas degustacji może sprawić, że traci się mnóstwo wrażeń, podobnie jest w przypadku spożywania posiłków. Każdorazowa degustacja wina wymaga wykonania tak zwanych dwóch nosów, pierwszy przed zamieszaniem trunku w kieliszku, a drugi tuż po tym. Naczynie wypełnia się do mniej więcej 1/3 objętości, co pozwala na bezpieczne zamieszanie bez możliwości rozlania alkoholu. Nos należy trzymać nad brzegiem kieliszka, wtedy najlepiej rozpoznaje się bukiet wszystkich zapachów. Wyodrębnia się w ten sposób zawarte w winie aromaty, niektóre są bardzo specyficzne dla konkretnych szczepów i odmian winogron.

Smakowanie wina podczas degustacji

W końcowym etapie degustacji wina dochodzi do jego skosztowania, jednak niewskazane jest dotykanie trunku górną wargą. Wina nie przełyka się od razu, w pierwszej kolejności należy rozprowadzić ciecz po wszystkich kubkach smakowych. Pominięcie któregokolwiek z nich może zaburzyć prawidłową ocenę wina. Czubek języka jest wyposażony w receptory słodyczy, po bokach słone i kwaśne, a najbliżej gardła – gorzkie. Podczas pierwszych wrażeń można ocenić strukturę wina, dochodzi zatem do wskazania, czy jest to wino wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie. Kolejna jest ocena kwasowości, zawartości garbników – obie te wartości mogą być do siebie zbliżone. Z kwasowym winem ma się do czynienia wówczas, gdy jest ono bardzo ściągające, cierpkie i prowadzi do wzmożonego wydzielania śliny. Ponadto ocenie podlega konsystencja wina, może być ona lekka, ostra, łagodna, ciężka, orzeźwiająca, a nawet twarda i miękka. Degustacja wina zakłada również określenie długości wina, jeżeli jest długie zostawia posmak na dużej ilości kubków smakowych przez dłuższy czas.