Popularne zabiegi medycyny estetycznej – co wybierają Polacy?
Porady kosmetyczne

Popularne zabiegi medycyny estetycznej – co wybierają Polacy?

W ostatnich latach zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zdobyły niespotykaną wcześniej popularność. Każdego roku w klinikach medycyny estetycznej wykonuje się kilka milionów zabiegów. Które z usług oferowanych w salonach i klinikach medycyny estetycznej cieszą się największą popularnością?

Rosnące zainteresowanie udoskonalaniem wyglądu

Jedna z największych w kraju agencji badania opinii – TNS Polska – na prośbę Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor, sprawdziła, jakie plany Polki i Polacy mają wobec zabiegów medycyny estetycznej. Okazało się, że ponad pół miliona z nich deklaruje chęć poddania się przynajmniej jednemu zabiegowi w ciągu najbliższego roku. Zdecydowaną większość, gdyż 9 na 10 osób planujących wizytę w klinice, stanowią kobiety.

Ulubione zabiegi Polek

W gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się dziś dziesiątki rodzajów zabiegów. Jednak za zdecydowanie najpopularniejsze bezdyskusyjnie należy uznać wszelkie upiększenia wykonywane z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej. Badania Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgi Plastycznej (w skrócie ISAPS) wykazały, że w 2013 wykonano ok. 5 mln tego typu zabiegów. Warto zauważyć, że wyniki pochodzą sprzed kilku lat, w ciągu których medycyna estetyczna jeszcze zyskała na popularności.

Botoks wstrzykuje się głównie w skórę twarzy, aby nadać jej jędrności, zredukować bruzdy lub zmarszczki. Polki decydują się na botoks, gdyż zabiegi z nim związane są proste i bezpieczne, a przy tym bardzo skuteczne. Należy jednak mieć na uwadze, że toksyna botulinowa działa tymczasowo. Wykonanie zabiegu przez profesjonalistę gwarantuje utrzymywanie się efektów przez kilka miesięcy, po których konieczne jest ponowne wstrzyknięcie substancji w skórę.

Oczywiście botoks to nie wszystko, co interesuje pacjentki kliniki medycyny estetycznej. Następne w kolejności najczęściej wykonywane zabiegi to:

  • depilacja laserowa
  • odmładzanie skóry twarzy metodami nieinwazyjnymi
  • wypełnianie zmarszczek, bruzd i ust

Laserowe usuwanie owłosienia to w zasadzie jedyna metoda depilacji gwarantującą trwały efekt. Kilkukrotne powtórzenie zabiegu z wykorzystaniem lasera diodowego zapewnia gładką skórę. Obecnie depilację tego rodzaju wykonuje się na wszystkich częściach ciała: na nogach, rękach, pod pachami, w miejscach intymnych, a nawet na twarzy (usuwanie wąsika). Wiązka światła emitowana przez laser dociera do mieszka włosowego, osłabiając go, a tym samym doprowadzając do obumarcia włosa.

Odmładzanie skóry wykonuje się głównie przez przeprowadzanie rozmaitych peelingów chemicznych. Nie tylko uelastyczniają one skórę, ale również pomagają zredukować zmarszczki, pozbyć się blizn po trądziku, i przebarwień. Podobne efekty zapewnia także zabieg mikrodermabrazji diamentowej.

Popularne zabiegi medycyny estetycznej – co wybierają Polacy?

Kolejną obok botoksu, powszechnie znaną substancją wykorzystywaną w medycynie estetycznej, jest kwas hialuronowy. Wykorzystuje się go do wypełnienia ubytków skórnych, redukcji zmarszczek, a także nadania pożądanego kształtu twarzy lub ustom. Kwas hialuronowy posiada zdolność wiązania wody, dlatego dobrze sprawdza się również jako nawilżacz skóry. Warto zauważyć, że jest to środek bezpieczny, który występuje w ludzkim organizmie również naturalnie.

Medycyna estetyczna daje możliwość redukcji niedoskonałości bez interwencji chirurgicznej. Specjalista, wykorzystując bezpieczne preparaty, jest w stanie odmłodzić, ujędrnić i wygładzić skórę oraz odpowiednio ją zregenerować. Zabiegi, które oferuje klinika medycyny estetycznej, zapewniają szybki efekt, jednak w niektórych przypadkach nie jest on trwały, stąd też konieczność regularnych wizyt w gabinecie.