Podwyższona temperatura najczęściej stanowi pierwszy objaw infekcji. Zakres temperatury od 37 do 38 stopni Celsjusza to tak zwany stan podgorączkowy, czasami przekształca się w wyższe wartości. Jest to wówczas wskazanie do zapisania się na wizytę lekarską, powodem może być zapalenie gardła, zatok, czy inne choroby. Lekarze jednak zgodnie twierdzą, że wbrew pozorom pojawienie się gorączki jest dobrym objawem, oznacza walkę organizmu.
Objawy podwyższonej temperatury
Głównymi objawami podwyższonej temperatury ciała najczęściej są dreszcze oraz poczucie ogólnego rozbicia. Pojawiają się również potliwość, uporczywy ból głowy, mięśni i osłabienie całego organizmu. Gorączka zazwyczaj utrzymuje się około 3 dni, jeżeli po tym czasie nie spada lub powstają wyższe wartości – konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wdrażana jest wówczas antybiotykoterapia, zazwyczaj leki przyjmuje się przez tydzień.
Jak zwalczać gorączkę?
Sposób działania w przypadku wystąpienia gorączki jest uzależniony od jej wysokości oraz okoliczności powstania. Tymczasowy i niewielki wzrost temperatury ciała nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Czasami przyczyną jest niegroźne przeziębienie lub chwilowe osłabienie na skutek dużego wysiłku fizycznego. Znaczna większość osób z gorączką udaje się do apteki w celu zakupu leków przeciwgorączkowych. Jeżeli występują problemy z przełykaniem tabletek, zawsze można zdecydować się na lek do rozpuszczenia. Środki te najczęściej mają właściwości rozgrzewające, przy stanach podgorączkowych są zazwyczaj wystarczające. Istnieją również zwolennicy domowych metod, większość z nich są recepturami stosowanymi przez starsze pokolenia. Jedną z najbardziej znanych jest ciepła herbata z miodem i z cytryną lub sokiem z malin. W okresie obniżonej odporności powinno się również korzystać z kąpieli w gorącej wodzie. Jej temperatura powinna być o 2 stopnie niższa, niż temperatura ciała. Ważne jest, by do wanny wchodzić powoli, w przeciwnym wypadku nietrudno o szok termiczny dla organizmu. Skutkiem jest wówczas wzrost gorączki.