Jak poradzić sobie z odciskami na stopach?
Porady zdrowotne

Jak poradzić sobie z odciskami na stopach?

Prawidłowe działania podejmowane w domu mogą przyczynić się do zaskakujących zmian związanych z naszymi stopami. Regularnie i właściwe przeprowadzana pielęgnacja stóp gwarantuje pozbycie się wszelkich problemów z nimi związanych. Podstawę stanowi systematyczne nawilżanie i usuwanie naskórka za pomocą kremów i maści, w których składzie występuje kwas salicylowy albo mocznik. Tego typu pielęgnacja zalecana jest tym, którzy prowadzą aktywny tryb życia, lubią spacerować czy też imprezować. Jak zatem wygląda prawidłowa pielęgnacja stóp? Oto kilka kluczowych zasad związanych z nią związanych.  

Odciski na stopach

Często określane mianem nagniotków. Jest to dość powszechne schorzenie, z którym zmaga się wiele osób. Każdy z nas praktycznie choć raz miał do czynienia z bolącymi odciskami. Powstają one na skutek nieprawidłowo dobranego obuwia, co powoduje występowanie twardej zmiany skórnej z odpowiednio umieszczonym korzeniem. Nagniotek doprowadza do zbytnio rogowaciejącego naskórka, co jest wynikiem zbyt długiego noszenia za ciasnych butów czy gorsetu ortopedycznego. Pojawienie się odcisków jest reakcją obronną organizmu. Pojawia się grubsza i twardsza tkanka skórna oraz główny korzeń, który odpowiada za występowanie bólu. Ich przyczyną może być również nieodpowiednio ułożona stopa, nieprawidłowa budowa anatomiczna czy deformacja taka jak np. koślawy palec.

Jak poradzić sobie z odciskami na stopach?

Zapobieganie odciskom

Odciskom można przeciwdziałać w różnoraki sposób. Głównym sposobem zapobiegania jest dobór prawidłowego obuwia oraz właściwa pielęgnacja stóp. Nie wolno kupować zbyt ciasnych butów, posiadających nieprawidłowy profil. Osoby posiadające różne deformacje czy nieprawidłowości w budowie stóp powinny wybór obuwia konsultować z lekarzem. W czasie planowanej dłuższej wyprawy bądź zabawy warto wyposażyć się w talk kosmetyczny bądź sztyft zapobiegający otarciom.

Dokonując pielęgnacji stóp należy dokonać dokładnego mycia, a następnie osuszenia, biorąc pod uwagę te obszary między palcami. Nie wolno stosować zbyt ostrych bądź metalowych przyrządów kosmetycznych takich jak znana tarka czy pumeks.