Nadwrażliwość zębów — czym jest, jak się ją leczy i jak sobie z nią poradzić?
Porady zdrowotne

Nadwrażliwość zębów — czym jest, jak się ją leczy i jak sobie z nią poradzić?

Nadwrażliwość zębów podczas spożywania zimnych napojów lub gorących potraw jest jednym z bardziej niekomfortowych odczuć. Dolegliwość ta może być jednak całkowicie wyleczona, a my możemy powrócić do bezbólowego spożywania lodów, deserów czy gorących produktów. Czym zatem jest nadwrażliwość? Czym jest spowodowana? Jak się ją leczy? Odpowiedzi i przydatne porady prezentujemy poniżej.

Nadwrażliwość zębów — czym jest, jak się ją leczy i jak sobie z nią poradzić?

 

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to, innymi słowy, odsłonięcie zębiny, czyli tkanki zębowej, która posiada zakończenia nerwowe odpowiedzialne za ból. Odsłonięcie to może nastąpić np. u podstawy zęba cofającymi się dziąsłami lub uszkodzeń powierzchni zęba. Nadwrażliwość objawiać będzie się poprzez ból przy spożywaniu zimnych, ciepłych lub słodkich napojów. Ból ten może być również bardzo duży a w skrajnych przypadkach spowodowany nawet oddychaniem. Do najczęstszych powodów powstawania nadwrażliwości należy zbyt mocne szczotkowanie zębów, wady zgryzu, dieta bogata w cukry, czy budowa anatomiczna i skłonność do powstawania ubytków.

Jak leczyć nadwrażliwość?

Jeśli spotkamy się z nadwrażliwością zębów, możemy pozbyć się problemu i skutecznie się leczyć. Ważne jest przy tym odpowiednie działanie. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do dentysty. Lekarz zdiagnozuje i potwierdzi problem. Wykluczy też inne choroby, które mogą powodować takie odczucia. U ok. 95% pacjentów nadwrażliwość leczona jest skutecznie środkami medycznymi. W pozostałych przyrządach możliwa jest np. odbudowa ubytków.

Leczenie nadwrażliwości polega na stosowaniu specjalnych płukanek, które zapobiegają uszkodzeniu dziąseł i zębów. Lekarz może zalecić nam także preparaty, które pomogą zmniejszyć próg bólu. Kolejną metodą leczenia tej przypadłość jest zmiana szczoteczki na miękką oraz odpowiednia technika szczotkowania. Po zakończonym leczeniu bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń lekarza oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Gdy nadwrażliwość zostanie wyleczona, nie ma potrzeby zgłaszania się do kontroli poza okresowymi przeglądami zębów.