Czy kiedykolwiek doświadczyłeś nagłego przypływu ogromnego strachu i niepokoju? Najprawdopodobniej był to atak paniki, czyli intensywna fala strachu. Charakteryzuje się nieoczekiwaną i wyniszczającą unieruchamiającą intensywnością. Twoje serce mocno i szybko bije, nie możesz oddychać, czujesz, że umierasz lub wariujesz. Ataki paniki często pojawiają się nieoczekiwanie, bez żadnego ostrzeżenia i racjonalnego powodu. Czasami mogą wystąpić nawet wtedy, gdy jesteś zrelaksowany lub śpiący.
Jak możesz szybko rozpoznać atak paniki?
Atak paniki może być jednorazowy, chociaż najczęściej na tym się nie kończy. Powtarzające się ataki zwykle są wywołane przez konkretną sytuację, np. przechodzenie przez most lub wystąpienie publiczna. Zazwyczaj możesz panikować wtedy, gdy czujesz się zagrożony i nie masz jak uciec. Wyzwalasz wtedy reakcję organizmu: walcz albo uciekaj.
Nawet jeśli jesteś zdrowy i szczęśliwy, możesz doświadczyć przerażającego ataku paniki. Może jednak stanowić część innego zaburzenia, np. lęku napadowego, fobii społecznej lub depresji. Pamiętaj, że niezależnie od przyczyny ataki paniki są uleczalne. Istnieją skuteczne strategii, dzięki którym staniesz się bardziej pewny siebie. Odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.
Objawy paniki rozwijają się nagle i zazwyczaj osiągają szczyt w ciągu 10 minut. Rzadko trwają dłużej niż godzinę, a większość kończy się po 20-30 minutach. Mogą wystąpić w dowolnym miejscu i czasie. Do podstawowych objawów można zaliczyć:
- skrócenie oddechu lub hiperwentylacja,
- kołatanie serca,
- ból lub ucisk w klatce piersiowej,
- drżenie mięśni,
- uczucie dławienia, problemy z oddychaniem,
- poczucie odrealnienia i oderwania od rzeczywistości,
- pocenie się, nudności lub rozstrój żołądka,
- zawroty głowy, omdlenia, zdrętwiałe mięśnie lub mrowienie rąk i nóg, fale zimna lub gorąca,
- strach przed śmiercią, utratą kontroli lub zwariowaniem.
Jakie są podstawowe przyczyny ataków paniki?
Chociaż dokładne przyczyny ataków paniki i lęku napadowego są niejasne, mogą mieć podłoże genetyczne. Specjaliści twierdzą, że istnieje związek z poważnymi zmianami w życiu, np. ukończenie szkoły, nowa praca, zawarcie związku małżeńskiego, urodzenie dziecka.
Silny stres wywołany poważną chorobą lub śmiercią bliskiej osoby, rozwodem lub stratą pracy, również jest popularną przyczyną. Ataki paniki mogą być spowodowane niektórymi dolegliwościami zdrowotnymi. Odwiedź więc lekarza, aby wykluczył:
- wypadanie zastawki mitralnej, niewielki problem z sercem, który występuje, gdy jedna z zastawek nie zamyka się prawidłowo,
- nadczynność tarczycy,
- hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi),
- używanie stymulantów (amfetamina, kokaina i kofeina),
- zmiana leków.
Formy terapii
W tym przypadku stosowane są trzy formy terapii:
- Terapia poznawczo-behawioralna- skupia się na wzorcach myślenia i zachowania, które podtrzymują lub wyzwalają ataki paniki. Pomaga podejść realistycznie do objawów.
- Terapia ekspozycyjna na zespół lęku napadowego- pozwala doświadczyć fizycznych symptomów paniki w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Dzięki temu poznasz zdrowe i skuteczne sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji. Obejmuje różne ćwiczenia, np. związane z hiperwentylacją. Wywołują podobne objawy. Z każdą ekspozycją zaczynasz podchodzić do nich coraz spokojniej, aż w końcu odzyskujesz kontrolę.
- Terapia narażenia na zespół lęku napadowego z agorafobią- obejmuje wykreowanie sytuacji, których na co dzień się obawiasz i unikasz. Stajesz w obliczu przerażającej sytuacji i spokojnie czekasz, aż atak paniki minie. W ten sposób zobaczysz, że sytuacja nie jest szkodliwa i możesz kontrolować swoje emocje.
Artykuł przygotowany przy współpracy z zespołem: Gabinetyrozwoju.pl - Twój psychiatra Kraków.