Kiedy stomatolog zaleci rentgen zęba?
Porady zdrowotne

Kiedy stomatolog zaleci rentgen zęba?

Rentgen zęba (RTG) jest ważną częścią opieki stomatologicznej. Wraz z dokładnym badaniem jamy ustnej, dostarczają dentystom kompletnych informacji na temat naszych zębów.

Kiedy stomatolog zaleci rentgen zęba?

Jakie są najważniejsze zalety?

Dzięki zdjęciu rentgenowskiego dentysta wie, jak wyglądają nasze twarde tkanki (zęby i kości) i miękkie otaczające zęby i szczęki. Stomatolog może sprawdzić, czy:rozwija się:

  • próchnica między zębami lub plombami,
  • choroba w kości,
  • choroba przyzębia (dziąseł),
  • infekcja pod dziąsłami,
  • nowotwór.

Zdjęcia rentgenowskie mogą też zasygnalizować niepokojące zmiany w twardych i miękkich tkankach. Takie zdjęcia mogą być też zrobione u dzieci. Wtedy stomatolog wie, czy zęby i szczęki rozwijają się prawidłowo u malucha. Rentgen jest wskazany, jeśli doszło do urazów twarzy i ust. Może również pomóc w diagnozowaniu chorób i problemów rozwojowych. Wczesne wykrycie infekcji lub urazu może także złagodzić lub zapobiec dalszym uszkodzeniom innych obszarów jamy ustnej.

Czy rentgen jest bezpieczny?

Niektóre osoby boją się promieniowania podczas prześwietlenia. Jednak część badanego ciała będzie narażona na niski poziom promieniowania tylko przez ułamek sekundy. Dlatego, jeśli rzadko się prześwietlamy, ryzyko jest naprawdę niewielkie. Jeśli jednak jesteśmy w ciąży, poinformujmy wcześniej o tym lekarza. Wtedy wprowadzi właściwe środki ostrożności. Użycie ołowianego fartucha i kołnierza ochroni przyszłą mamę i dzidziusia przed promieniowaniem.

Jak działa rentgen?

Promienie rentgenowskie są rodzajem promieniowania, które mogą przechodzić przez ciało. Nie można ich zobaczyć gołym okiem, ani ich nie poczujemy. Gdy przechodzą przez ciało, energia promieniowania rentgenowskiego jest pochłaniania w różnym tempie przez różne części ciała. Detektor po drugiej stronie ciała odbiera promienie X po ich przejściu i przekształca je w obraz.

Panoramiczne RTG stomatologiczne

Panoramiczny rentgen stomatologiczny wykorzystuje bardzo małą dawkę promieniowania jonizującego, aby uchwycić całą jamę ustną na jednym obrazie. Jest powszechnie stosowany przez dentystów i chirurgów szczękowych. Wykonuje się go często przed założeniem protezy, aparatu ortodontycznego lub implantów albo przed ekstrakcją zęba.

Nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy poinformować lekarza, jeśli jesteśmy w ciąży. Zdejmijmy biżuterię, okulary lub metalowe przedmioty, które mogą zakłócić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Musimy założyć ołowiany fartuch, aby ochronić resztę ciała przed ekspozycją na promieniowanie.

Kiedy stomatolog zaleci rentgen zęba?

Jakie są typowe zastosowania?

RTG panoramiczne jest ważnym narzędziem diagnostycznym. Obejmuje szerszy obraz niż tradycyjne wewnątrzustne zdjęcie rentgenowskie. W rezultacie dostarcza cennych informacji o zatokach szczękowych, ustawieniu zębów i innych nieprawidłowościach kości. Takie badanie może również ujawnić problemy dentystyczne i medyczne, takie jak:

  • zaawansowana choroba przyzębia,
  • torbiele w kościach szczęki,
  • guzy szczęki i rak jamy ustnej,
  • rosnące zęby, w tym zęby mądrości,
  • zaburzenia szczęki (znane również jako zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego),
  • zapalenie zatok.

Artykuł o współpracy z Indexmedica - u nas zrealizujesz rentgen zęba Kraków.