Jak dopasować smoczek do butelki dziecka?
Porady zdrowotne

Jak dopasować smoczek do butelki dziecka?

Większość świeżo upieczonych mam decyduje się na karmienie piersią, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przyczyny mogą być różne – od zaniku pokarmu, aż po utratę wagi noworodka. W takich sytuacjach lekarz zaleca wprowadzenie pokarmu w postaci mieszanki, który podaje się z butelki. Jak wybrać tę najlepszą dla potrzeb maluszka?

Wybór nie taki łatwy

Obecna oferta butelek oraz smoczków jest niezwykle szeroka, co powoduje dezorientację wśród młodych mam. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że każdy z producentów zazwyczaj posiada swój własny podział na butelki i smoczki dla dzieci, które dostosowane są do wieku maluszka. W takiej sytuacji warto posłużyć się metodą prób i błędów i obserwować, które z akcesoriów najbardziej przypadną do gustu maleństwu.

Otwór smoczka

Jedną z kluczowych kwestii jest wielkość otworu smoczka. Tutaj warto zastosować się do porad producenta i wybrać smoczek dostosowany do wieku dziecka. Smoczki o małym otworze dedykowane są niemowlętom w wieku od 0 do 3 miesięcy. Przepływ pokarmu dostosowany jest do umiejętności dziecka, które powinno poradzić sobie z ilością wysysanego pokarmu. Smoczki dla większych pociech klasyfikują się na te od 4 do 6 miesiąca życia oraz powyżej pół roku.

Kupując smoczek należy zwrócić uwagę, aby otwór w nim nie był zbyt szeroki. Dziecko będzie łykać pokarm zbyt łapczywie, co w rezultacie może doprowadzić do niestrawności i przykrych dolegliwości w postaci bolesnych kolek. Z kolei jedząc pokarm ze smoczka o zbyt małej dziurce, dziecko będzie się męczyć i denerwować, co z kolei źle rokuje na przyszłość. Maluch będzie kojarzył posiłki z czymś nieprzyjemnym i może wyrosnąć na niejadka.

Jak dopasować smoczek do butelki dziecka?

Podział ze względu na kształt

Producenci dokładają wszelkich starań, aby zapewnić dziecku wrażenia jak najbardziej zbliżone do pobierania pokarmu z piersi swojej rodzicielki. Aktualnie smoczki można podzielić na:

  • Proste – stopniowo zaprzestaje się korzystania z nich. Kształt szyjki jest z każdej strony taki sam
  • Szerokoodpływowe – mają za zadanie przypominać swoim kształtem kobiecy sutek
  • Anatomiczne – zdaniem większości to najlepszy rodzaj smoczków. Świetnie dopasowują się do niemowlęcej buźki, zapobiegają powstawaniu wad zgryzu i minimalizują ryzyko wystąpienia kolek

Bogatą ofertę zasilają również smoczki, których kształt przypomina kobiecą pierś. Tego rodzaju smoczki dedykowane są mamom i ich pociechom na etapie odstawiania piersi i wprowadzania pokarmu z butelki.

Materiał

Smoczki do butelek mogą być wykonane z takich materiałów, jak kauczuk lub silikon. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim kolor. Smoczek kauczukowy jest matowy, w kolorze jasnego brązu. Materiał ten ma niestety charakterystyczny zapach, który może być drażliwy zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Zaletą smoczków kauczukowych jest fakt, że nie przyciągają one drobinek kurzu.

Smoczki silikonowe są bezsmakowe, bezzapachowe i przezroczyste. Materiał ten nie ciemnieje i nie traci swojej elastyczności, może być też wielokrotnie sterylizowany. Silikon jest trwalszy i odporny na gryzienie, co sprawdza się szczególnie w okresie ząbkowania.