Dlaczego warto monitorować powietrze w swojej okolicy?
Porady zdrowotne

Dlaczego warto monitorować powietrze w swojej okolicy?

W dzisiejszych czasach naprawdę warto jest kontrolować jakość powietrza, którym oddychamy, a wszystko to, dlatego, że w coraz więcej osób na świecie i w Polsce oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Smog ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, może bowiem prowadzić do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób takich jak chociażby: nowotwory, cukrzyca, demencja, choroby serca, płuc czy skóry.

Dlaczego należy monitorować jakość powietrza w swojej okolicy?

Zanieczyszczone powietrze jest groźne dla nas wszystkich, a w szczególności dla noworodków i małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz alergików. Dlatego też, aby chronić siebie i swoich bliskich należy na bieżąco sprawdzać stan zanieczyszczeń w swojej okolicy. Pamiętajmy, bowiem o tym, że monitoring powietrza to dla nas ogromna szansa na kontrolowanie tego czy my i nasi najbliżsi w danym czasie będziemy oddychać zanieczyszczonym przez smog powietrzem. Wbrew pozorom spacer to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. W czasie, w którym normy pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5 są znacznie przekroczone zdecydowanie lepszą opcją jest pozostanie w domu. Jeżeli jednak musimy w tym czasie wyjść na zewnątrz pomyślmy o odpowiedniej ochronie w postaci dobrej jakości maseczki antysmogowej, która filtruje powietrze. Należy również zaznaczyć, że aby na bieżąco kontrolować stan zanieczyszczeń w swojej okolicy warto skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje nam firma Airly. Firma ta stworzyła, bowiem specjalną aplikacje i mapy Airly, dzięki którym jesteśmy w stanie monitorować stan zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym oraz korzystać z możliwości sprawdzenia 24 – godzinnej prognozy jakości powietrza w danym miejscu. Dostarczane dane są dokładne i wiarygodne. Co ważne w aplikacji Airly możemy również skorzystać z opcji powiadomień o złym stanie powietrza w naszej okolicy, dla wielu osób jest to dużym ułatwieniem. Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego naprawdę warto edukować innych jak niebezpieczny dla zdrowia jest smog.

Dlaczego warto monitorować powietrze w swojej okolicy?

Smog Kraków – jak sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza wygląda w mieście Kraków?

W Polsce miastem, które wielu osobom kojarzy się z powietrzem zanieczyszczonym przez smog jest Kraków. W mieście tym podjęte zostały liczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza, ale należy zauważyć, że problem smogu w Krakowie wynika nie tylko z niskiej emisji, czy zanieczyszczeń pochodzenia komunikacyjnego lub przemysłowego, ale również z niekorzystnego położenia miasta w niecce Wisły. Ruch powietrza w tym miejscu jest, więc ograniczony, a ponadto mamy tu także do czynienie z emisją napływową z okolicznych terenów. Dla mieszkańców miasta Kraków, monitoring powietrza powinien, być więc bardzo ważną czynnością wykonywaną każdego dnia. Na szczęście Kraków to miasto, w którym znajduje się wiele czujników Airly. Pamiętajmy również o tym, że dla własnego zdrowia warto jest pomyśleć o zakupie do swojego mieszkania oczyszczacza powietrza. Zanieczyszczone powietrza wpada, bowiem także do naszych domów np. przez otwarte drzwi czy okna.