Człowiek powinien zapewnić sobie minimum 7 godzin nieprzerwanego snu w ciągu doby. Jest to kluczowe dla późniejszego samopoczucia za dnia, dlatego należy zadbać o to, by zapewnić sobie maksymalny komfort podczas spania. Jakość snu znakomicie poprawiają dobre gatunkowo materace, które należy odpowiednio dopasować. Jaki materac najlepiej sprawdzi się przy hiperlordozie?
Czym jest hiperlordoza?
Jest to schorzenie kręgosłupa, polegające na nadmiernym wygięciu kręgów w dolnej części pleców. Postawa osoby cierpiącej na hiperlordozę charakteryzuje się wypiętym brzuchem i wklęsłymi plecami w okolicy lędźwiowej. Uwypuklone są także pośladki.
Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu zaburzeń postawy jest bierny tryb życia oraz otyłość. Hiperlordozę stwierdza się już nawet u dzieci, które zbyt mało czasu poświęcają na aktywności fizyczne, natomiast chętnie przesiadują przed telewizorem, pochłonięte grą na konsoli.
Jak leczyć hiperlordozę?
Takie schorzenia kręgosłupa można skorygować odpowiednimi ćwiczeniami. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty, który zaleci dedykowany zestaw ćwiczeń do codziennego wykonywania. Rehabilitacja może trwać bardzo długo, ale schorzenie jest całkowicie uleczalne. Można wspomagać leczenie wizytami na basenie lub jogą. W przypadkach częstego bólu warto zakupić gorset, a także stosować przeciwbólowe środki farmakologiczne. Należy też zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, dzięki czemu kręgosłup będzie stabilniejszy i mniej obciążony. W niektórych przypadkach może być wymagana interwencja chirurgiczna.
Czy można samodzielnie zdiagnozować hiperlordozę?
Najlepszą metodą na stwierdzenie hiperlordozy jest wykonanie badania RTG kręgosłupa. Można też spróbować samodzielnie ocenić stan swoich kręgów. W tym celu należy ułożyć się plecami na twardej powierzchni i próbować wsunąć dłoń tuż nad górną część pośladków. Jeżeli nad dłonią pozostaje jeszcze spora przestrzeń, można mniemać, że jest to hiperlordoza.
Jak wspomóc się w trakcie snu?
Najkorzystniej będzie przyjąć pozycję, w której kręgosłup jest odciążony, ucisk na nerwy zminimalizowany, a plecy mogą swobodnie odpocząć. Dla osób śpiących na boku zalecana jest pozycja embrionalna, zaś tym, którzy najchętniej układają się na brzuchu, poleca się umieścić niewielką poduszkę pod biodrami. Osoby śpiące na plecach powinny podłożyć poduszkę pod kolana – kręgosłup zostanie wówczas odciążony, co skutecznie polepszy jakość snu.
Wybór materaca
Zakupu materaca należy dokonać ostrożnie, ponieważ źle dobrany produkt może jeszcze pogłębić chorobę. Najlepiej kupić dobry materac ortopedyczny, który będzie dopasowany do wagi ciała i będzie miał odpowiednią twardość zapewniającą stabilne podparcie na całej długości kręgosłupa.
Zakup solidnego materaca to wieloletnia inwestycja w zdrowie. Warto pamiętać, że to właśnie kręgosłup dźwiga na sobie cały ciężar ciała. O zdrowe plecy należy zadbać szczególnie nocą – wypoczęty i prawidłowo ułożony kręgosłup to energia na cały kolejny dzień i przede wszystkim lepsza sprawność ruchowa.