Sposoby wykrywania nowotworu
Porady zdrowotne

Sposoby wykrywania nowotworu

Właściwe odżywanie się i zdrowa dieta nie są gwarancją długiego życia bez różnych chorób i dolegliwości. Ogromnie ważna jest również profilaktyka. Jest ona możliwa przez systematyczne poddawanie się badaniom, służącym do wykrycia schorzenia oraz zastosowania odpowiedniego działania leczniczego. Tak samo wygląda sytuacja w momencie występowania jakiegokolwiek nowotworu. Którym badaniom zatem należy się poddać, by zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej?

Badanie z krwi

Bazowym badaniem wykorzystywanym w diagnozie różnych chorób jest morfologia krwi. Pozwala ono na dokonanie oceny poszczególnych elementów morfotycznych krwi, co oddziałuje na ogólne samopoczucie. Na jego podstawie można także ocenić występowanie stanu zapalnego, niedokrwistości, infekcji czy też różnego rodzaju schorzeń, które wskazują na obecność nowotworu w ciele człowieka. Badanie z krwi daje też informacje na temat poziomu markerów nowotworowych.

USG

To badanie, które wizualizuje struktury poszczególnych organów w ciele człowieka, które znajdują się w obszarze fal, jakie emituje głowica. Jest ono zalecane do oceny jamy brzusznej, tarczycy, piersi oraz narządów moczowo-płciowych. Na podstawie USG można ocenić, czy występują jakiekolwiek uszkodzenia w budowie narządów. USG traktowane jest jako badanie początkowe, stanowiące podwalinę diagnostyki nowotworów narządów moczowo-płciowych, jamy brzusznej czy miednicy.

Sposoby wykrywania nowotworu

Cytologia

Badanie, które zapobiega rozwojowi nowotworu szyjki macicy jest cytologia. Wczesne zauważenie jakichkolwiek zmian daje dużą nadzieję na wyleczenie. To badanie, które służy także do oceny występowania infekcji dróg rodnych oraz jakichkolwiek komórek, które mają predyspozycje do przeobrażenia się w komórki rakowe. By jednak choroba mogła zostać wcześnie wykryta należy poddawać się cytologii w miarę systematycznie, a dokładnie raz do roku, a nawet wcześniej, jeśli ostatnie wyniki tego badania były niepokojące.

Badanie endoskopowe

Endoskopia pozwala na zweryfikowanie narządów od środka. Ma to miejsce poprzez specjalny instrument wyposażony w kamerę, który wprowadzany jest do organizmu. Podczas tego badania występuje możliwość pobrania wycinków, które wykorzystać można w dalszej diagnostyce. Badanie endoskopowe pozwala na zbadanie jelita grubego, co określane jest mianem kolonoskopii. Gastroskopia to badanie żołądka, kolposkopia to badanie pochwy, uteroskopia – pęcherza, krtani to laryngoskopia, a oskrzeli – bronchoskopia.

Tomografia komputerowa

To technika, polegająca na obrazowaniu narządów za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ono na odwzorowaniu na kliszy badanych organów w przeróżnych przekrojach i warstwach. Tomografia zapewnia zlokalizowanie ogniska schorzenia nawet jeśli ma zaledwie kilka milimetrów średnicy. Obraz otrzymany po badaniu umożliwia warstwowe obejrzenie tkanek i analizę otrzymanego zdjęcia.

Wśród badań profilaktycznych znajduje się również mammografia, RTG klatki piersiowej czy samobadanie piersi.

Artykuł powstał przy współpracy z Onkolog Warszawa – onkolmed.pl