Przyczyny i objawy skręcenia stawu skokowego oraz wskazania, jak postępować po urazie
Porady zdrowotne

Przyczyny i objawy skręcenia stawu skokowego oraz wskazania, jak postępować po urazie

Jednym z najczęściej występujących urazów, którymi zajmują się ortopedzi, jest skręcenie stawu skokowego. Kontuzja ta może przybierać bardzo zróżnicowane natężenie, od niegroźnego skręcenia leczonego w kilkanaście dni, po poważny uraz wymagający nawet operacji. W każdym przypadku niezwykle istotną rolę odgrywają zabiegi rehabilitacyjne, przyspieszające gojenie i przywracające sprawność w stawie.

Najczęściej do skręcenia stawu skokowego dochodzi wskutek złego postawienia stopy. Uraz dotyczy osób w każdym wieku, jednak największą grupę pacjentów z tym schorzeniem stanowią ludzie relatywnie młodzi. Pomimo iż do urazu może dojść w różnych sytuacjach, przeważnie ma to miejsce podczas aktywności fizycznej.

Stopień uszkodzenia stawu

Zasadniczo rozróżnia się 3 stopnie uszkodzenia, choć jest to pewne uproszczenie, gdyż występują również stany pośrednie. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o leczeniu, specjalista określa, którego stopnia skręcenia stawu skokowego nabawił się jego pacjent:

  • I stopień – niewielka opuchlizna i krwiak. Ból przy dotyku.
  • II stopień – duża opuchlizna i krwiak, naderwanie więzadeł. Występuje niestabilność stawu.
  • III stopień – poza dużą opuchlizną i krwiakiem, pojawia się ból uniemożliwiający postawienie stopy na podłożu. Więzadła są całkowicie zerwane.

Przyczyny skręcenia stawu skokowego

Prawie zawsze skręcenie stawu skokowego jest spowodowane ułożeniem stopy w nienaturalnej pozycji, np. na nierówności. Dochodzi do tego zwykle podczas biegu, czy też szybkiego spaceru, ale również w całkowicie niewinnych sytuacjach. O wiele rzadziej skręcenie wynika z bezpośredniego urazu stopy czy też z wielu wcześniejszych mikrourazów.

Przyczyny i objawy skręcenia stawu skokowego oraz wskazania, jak postępować po urazie

Objawy skręcenia stawu skokowego

Jak już wcześniej wspomniano, konkretne objawy oraz ich natężenie są mocno zależne od stopnia uszkodzenia stawu. Zwykle pojawia się opuchlizna, odczuwany jest również ból. Ponadto, przeważnie pojawia się również krwiak. Mogą występować problemy z ruchem w stawie oraz z jego stabilnością.

Skręcony staw skokowy – co robić?

Przede wszystkim, jak przy każdym tego rodzaju urazie, ważna jest maksymalnie szybka interwencja. Należy jak najszybciej wdrożyć tzw. zalecenia RICE – Rest, Ice, Compression, Elevation, czyli kolejno: Odpoczynek, Chłodzenie, Ucisk, Uniesienie.

Odpoczynek powinien polegać na przerwaniu aktywności i jak najmniejszym obciążaniu stawu. Warto jak najszybciej obłożyć kostkę lodem lub też żelem chłodzącym. Jeżeli chodzi o ucisk, można owinąć staw bandażem elastycznym, który przede wszystkim usztywni staw, hamując powstawanie kolejnych uszkodzeń, ale także powstrzyma narastanie obrzęku. Zaleca się również trzymanie nogi na niewielkim podwyższeniu. Ma to na celu doprowadzenie do odpływu krwi ze stawu, dzięki czemu krwiak i opuchlizna nie będą narastać.