Przekąski dla sportowców
Porady zdrowotne

Przekąski dla sportowców

Osoby aktywne fizycznie za pomocą spożywanych posiłków powinny dostarczać swojemu organizmowi optimum składników odżywczych. Wielu sportowców ceni sobie to by wybierane przekąski były dodatkowo smaczne.

Orzechy jako idealna przekąska dla sportowców

Dieta, również ta redukcyjna nie musi oznaczać zupełnego zaprzestania jedzenia przekąsek. Ważne by posiadać odpowiednią wiedzę w tym temacie, ponieważ zawsze można zdecydować się na zdrowe przekąsi. Do takich możemy zaliczyć np. orzechy. Oprócz tego, że dostarczają one duży ładunek kaloryczny to dodatkowo stanowią cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6. Spożywanie orzechów przyczynia się do obniżenia cholesterolu, reguluje stężenie glukozy we krwi, a także korzystnie wpływa na układ nerwowy. Sportowcy często wybieraj orzechy włoskie, które są cennym źródłem: żelaza, magnezu, cynku i wapnia oraz orzechy laskowe, które zawierają dużą zawartość witaminy E. Chętnie spożywaną przekąską jest również masło orzechowe oraz orzechy nerkowca i orzechy ziemne.

Suszone owoce jako zastrzyk energii

                Idealnym pożywieniem dla osób uprawiających sport są suszone owoce. Sportowcy mogą jeść je bez obaw zarówno przed jak i po wysiłku fizycznym. Jest to nieocenione źródło cukrów prostych, dlatego sprawdzają się doskonale o każdej porze roku. Suszone owoce to przekąska wysokokaloryczna więc idealnie sprawdza się jako uzupełnienie energii po intensywnym treningu. Do popularnych owoców tego typu należą między innymi: daktyle, rodzynki, morele, figi. Jest to przede wszystkim znakomite źródło potasu i magnezu.

Świeże owoce i warzywa

Doskonałym wyborem będą również świeże owoce i warzywa. W tym przypadku sportowcy posiadają bardzo duży wybór. Najlepiej zawsze sięgać po te sezonowe.. Owoce i warzywa to cenne źródło wielu potrzebnych witamin i minerałów. Decydując się na owoce warto również zwracać uwagę na indeks glikemiczny. Warzywa z kolej w większości zawierają bardzo mało kalorii, ale stanowią doskonałe źródło wielu potrzebnych wartości odżywczych, dlatego warto po nie sięgać.

Przekąski dla sportowców