Praca przy komputerze – jak dbać o wzrok?
Uroda

Praca przy komputerze – jak dbać o wzrok?

Wielogodzinna praca przy monitorze potrafi zmęczyć oczy, powodując przesuszenie śluzówek. Stąd już niedaleka droga do infekcji oczu czy stanów zapalnych, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Taki tryb pracy może nawet doprowadzić do pogorszenia wzroku lub pogłębienia już istniejącej wady. Jak zadbać o swoje oczy podczas pracy przy komputerze?

Sprzęt dobrej jakości

Jeśli możesz zadecydować o jakości sprzętu na stanowisku pracy, wybierz monitor, który nie odbija promieni słonecznych. Tego typu monitory mają matową matrycę, która zapobiega tzw. efektowi lustra. Promienie słońca nie będą odbijać się nawet, gdy monitor będzie ustawiony naprzeciw okna.

Oświetlenie

Jeśli twoje stanowisko pracy wymaga ciągłego przesiadywania przed monitorem, pracodawca powinien zadbać o odpowiednie natężenie światła. Źle dobrana moc żarówek oraz ich barwa mogą powodować zespół suchego oka i powodować, że oczy szybko będą się męczyć. Aby uniknąć ewentualnych podrażnień oczu, dobrym wyjściem będzie montaż żarówek o barwie najbardziej zbliżonej do światła dziennego. Efekt taki można uzyskać, kupując oświetlenie o temperaturze 4000 Kelwinów. Takie rozwiązanie pomoże odpowiednio skoncentrować wzrok i przełoży się na efektywną pracę.

Ergonomia miejsca pracy

Kolejną istotną kwestią jest wybór miejsca, w którym powinien stanąć monitor. Nie należy ustawiać go tyłem do okna. Osoba, która pracuje przy monitorze, znajduje się na wprost odsłoniętego okna. Kontrast pomiędzy światłem naturalnym a tym z monitora może powodować zbyt duże napięcie mięśni wokół oczu, co zazwyczaj skutkuje szybkim męczeniem się wzroku.

Przerwy

Regularne przerwy podczas pracy przy komputerze są wskazane, aby utrzymać oczy w dobrej kondycji. Średnio co pół godziny warto odwrócić wzrok od monitora, by przez chwilę patrzeć w najdalsze punkty znajdujące się za oknem. Dobrze jest co godzinę zrobić sobie 2- lub 3-minutową pauzę. W tym czasie mięśnie wokół oczu rozluźnią się, gwarantując komfort dalszej pracy.

Lekarze coraz częściej diagnozują u swoich pacjentów tzw. syndrom widzenia komputerowego. Objawia się bólem głowy, sztywnością karku, zamglonym widzeniem i uczuciem piasku w oczach. Objawy te można złagodzić regularną porcją ćwiczeń, wykonywaną co dwie godziny podczas krótkiej przerwy w pracy. Seria niedługich ćwiczeń korzystnie wpłynie na wzrok oraz całą sylwetkę.

Praca przy komputerze – jak dbać o wzrok?

Nawilżenie oczu

Zjawisko suchych oczu jest dosyć powszechne u osób spędzających wiele godzin dziennie przed ekranem monitora. Osoby noszące okulary mogą wspomagać się specjalnymi kroplami, które skutecznie i na długo nawilżą gałki oczne. Preparat można bez problemu zakupić w każdej aptece.

Warto rozważyć również zakup soczewek kontaktowych, które gwarantują optymalny poziom nawilżenia oczu przez cały dzień ich użytkowania. Ważne, aby zdecydować się na szkła kontaktowe dobrej jakości, której parametry zapewnią całodzienny komfort. Godne polecenia są soczewki pure vision, dedykowane w szczególności osobom wykonującym pracę przy komputerze przez wiele godzin.