Jakie witaminy i minerały warto stosować na paznokcie?
Uroda

Jakie witaminy i minerały warto stosować na paznokcie?

Mocne i zdrowe paznokcie mają duży wpływ na wygląd naszych dłoni. Jakie zatem witaminy i minerały warto wprowadzić do swojej codziennej diety, żeby mieć piękne paznokcie?

Jakie witaminy są dobre dla paznokci?

Jeżeli posiadamy słabe i zniszczone paznokcie powinniśmy zadbać o wzbogacenie swojej diety w cenne witaminy. W poprawie kondycji naszych paznokci pomoże nam np. witamina A. Warto, bowiem wiedzieć, że jej niedobór może doprowadzić do nadmiernej kruchości paznokci. Ponadto należy podkreślić, że witamina A odpowiada za właściwy poziom nawilżenia paznokci, a także ma bardzo dobry wpływ na ich wzrost. Szybszy wzrost paznokci zapewniają również witaminy z grupy B. Szczególnie ważne są witaminy B1, B2, B6 i B12. Jeżeli w naszej diecie nie będzie odpowiednich ilości tych witamin to nasze paznokcie będą łamliwe, a ich płytka będzie bardzo słaba. Znakomitymi witaminami dla paznokci są także witamina C i witamina E. Witamina C posiada właściwości antybakteryjne, dlatego też doskonale łagodzi stany zapalne w obrębie paznokci, poza tym witamina ta uczestniczy w produkcji kolagenu, który jak wiadomo jest ważnym budulcem paznokci. Witamina E pomoże nam zaś w poprawie wizualnego wyglądu paznokci, zadziała na nie wzmacniająco, a także zadba o to, żeby pod płytką paznokcia było lepsze krążenie.

Jakie witaminy i minerały warto stosować na paznokcie?

Jakie minerały warto wprowadzić do diety, żeby poprawić wygląd paznokci?

Wśród składników mineralnych, które poprawią kondycje naszych paznokci możemy wymienić przede wszystkim: wapń, magnez, żelazo oraz cynk. Jeżeli w naszej diecie nie znajdzie się odpowiednia ilość wapnia to będzie to skutkowało łamliwymi i miękkimi paznokciami. W takiej sytuacji możemy także zaobserwować podłużne prążki, które pojawiają się na naszych paznokciach. Bielactwo paznokci może zaś świadczyć o niedobrze cynku. Jeżeli chodzi o żelazo i magnez to minerały te bardzo dobrze wzmacniają paznokcie. Odpowiednia ilość żelaza w diecie to skuteczny sposób na utwardzenie płytki paznokcia. Natomiast spożywanie produktów, które są dobrym źródłem magnezu pomaga pozbyć się problemu z łamliwymi paznokciami.