Chrapanie to problem, z którym boryka się mnóstwo osób. Jest to bardzo charakterystyczny dźwięk powstający wskutek drgań rozluźnionych mięśni podniebienia miękkiego i gardła w momencie, gdy wykonywany jest wdech.
Chrapanie to nie choroba – jest jednak kłopotliwe
Samo w sobie chrapanie nie jest żadną chorobą, niemniej może mieć związek z problemami ze zdrowiem. Nie zaszkodzi zatem porozmawiać z lekarzem i wykonać badania – tym bardziej, że chrapanie zwiększa ryzyko bezdechu sennego, cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Statystycznie częściej chrapią mężczyźni, przy czym jest to kłopot nie tylko dla osoby chrapiącej, ale również tej, która śpi obok niej. Przyczyn chrapania można wymienić mnóstwo. Są to m.in. krzywa przegroda nosowa, alergie, palenie papierosów, niedrożność nosa etc.
Jak radzić sobie z chrapaniem?
Chrapanie wpływa na obniżenie jakości snu – w dłuższej perspektywie przekłada się na pogorszenie ogólnego komfortu z uwagi na niewyspanie powodujące m.in. zmęczenie i rozdrażnienie. To ważne przesłanki przemawiające za podjęciem odpowiednich kroków mających na celu uporanie się z tym problemem. W aptekach można się zaopatrzyć w rozmaite preparaty, które łagodzą objawy chrapania. Są to różnego rodzaju spraye do gardła, listki doustne oraz spraye i maści do nosa. Warto też nadmienić, że w walce z chrapaniem przydatne okazują się: rzucenie palenia, pozbycie się nadprogramowych kilogramów oraz unikanie spożywania alkoholu przed snem. Niezwykle pomocna może się też okazać specjalna opaska na chrapanie, którą zakłada się na głowę bezpośrednio przed snem. Jest ona wykonana z elastycznego i miękkiego materiału, przez co łatwo dopasowuje się do kształtu głowy. Ma regulację na rzep, dzięki czemu jest wygodna w użytkowaniu.
Jak działa opaska na chrapanie?
Mechanizm działania opaski na chrapanie jest bardzo prosty. Główną jej zaletą jest to, że nie dopuszcza ona do otwierania się ust podczas snu, przez co cieśnie gardła się nie zwężają. Zadaniem opasek jest eliminowanie kłopotów związanych z nieprawidłową pozycją głowy podczas snu – dotyczy to w szczególności osób, które lubią spać na plecach. Dość często taka właśnie pozycja podczas wypoczynku bywa przyczyną chrapania. Zakładając na noc opaskę, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby z jednej strony porządnie przylegała do żuchwy, a z drugiej nie powodowała ucisku i wynikającego z niego dyskomfortu. Opaski mają jeszcze ten plus, że nie kosztują fortuny, a w wielu przypadkach okazują się pomocne.
Leczenie chrapania – zabiegi
Zdarza się, że stosowanie różnych domowych metod nie pozwala uporać się z chrapaniem. Najlepiej zatem udać się do lekarza specjalisty – laryngologa lub otolaryngologa. Na podstawie przeprowadzonych badań ustali on przyczynę chrapania i doradzi, jakie ewentualnie kroki podjąć dalej. Czasami nieodzowne okazują się pewne zabiegi takie jak korekta skrzywionej przegrody nosa czy endoskopowa operacja zatok. Warto przypomnieć, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.