Na czym polega terapia falą uderzeniową?
Porady zdrowotne

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Terapia falami uderzeniowymi jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na tworzeniu serii niskoenergetycznych pulsacji fali akustycznej. Są bezpośrednio kierowane w miejsce urazu przez skórę za pomocą ośrodka żelowego. Fale uderzeniowe pozwalają leczyć stany przewlekłe. Nie potrzebujesz przy tym środków przeciwbólowych. Celem terapii jest wywołanie naturalnej reakcji gojenia organizmu. Już pierwszy zabieg łagodzi dolegliwości bólowe i zwiększa zakres ruchu.

W jaki sposób działa terapia?

Terapia falami uderzeniowymi cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala leczyć wiele schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, głównie tych obejmujących tkanki łączne, takie jak więzadła i ścięgna. 

Oferuje fizjoterapeutom kolejne narzędzie do upartej, przewlekłej tendinopatii (zapalenie ścięgien trwające dłużej niż 6 tygodni). Jeśli ciągle zmagasz się z łokciem tenisisty, zapaleniem ścięgna Achillesa, zapaleniem powięzi podeszwy, wapniejącym zapalenie ścięgien stożka rotatorów lub problemami z kolanem, ten zabieg może naprawdę pomóc. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta sprawdzi, czy kwalifikujesz się do zabiegu. Oprócz tego dostosuje aktywność, ćwiczenia. Zdiagnozuje przyczyny problemu, np. nieprawidłowa postawa, nadmierne napięcie/osłabienie innych partii mięśniowych itp.

Taka fala uderzeniowa w Ortorehasport Kraków przeprowadzana jest przez specjalistów. Dzięki temu nie musisz się martwić o swoje bezpieczeństwo. Jednocześnie będziesz zadowolona z efektów. 

Zwykle zabieg wykonywany jest raz w tygodniu przez 3-6 tygodni, w zależności od rezultatów. W czasie zabiegu możesz odczuwać łagodny dyskomfort, ale trwa tylko przez 4-5 minut. Jego intensywność można dostosować do stanu zdrowia pacjenta.

Taka terapia może leczyć:

  • stopy: ostrygi pięty, zapalenie powięzi podeszwy, zapalenie ścięgna Achillesa, 
  • łokcie: łokieć tenisisty i golfisty,
  • ramiona: wapniejące zapalenie ścięgien stożka rotatorów,
  • zapalenie kaletki biodrowej,
  • dolną i górną część nogi,
  • bóle pleców: odcinki lędźwiowe i szyjne kręgosłupa oraz przewlekły ból mięśni.

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten sposób leczenia?

Przede wszystkim wyróżnia się świetnym stosunkiem ceny do skuteczności. Terapia falą uderzeniową jest nieinwazyjna. Nie wymaga znieczulenia i leków przeciwbólowych. Skutki uboczne pojawiają się stosunkowo rzadko. Cieszy się dużą popularnością w ortopedii, rehabilitacji i medycynie sportowej. Nowe badania pokazują, że może ulżyć w ostrym bólu. 

Pamiętaj, że po zabiegu przez kilka dni może wystąpić tymczasowa bolesność, tkliwość lub obrzęk. Dzieje się tak, ponieważ fale uderzeniowe stymulują reakcję zapalną. Ciało naturalnie sobie z nią poradzi. Dlatego nie wpadać w panikę. Co ważne, nie powinieneś w tym czasie przyjmować żadnych leków przeciwzapalnych. W przeciwnym razie może opóźnić powrót do zdrowia. Po zabiegu możesz niemal natychmiast wrócić do większości codziennych czynności. 

Do podstawowych przeciwwskazań można zaliczyć: zaburzenie krążenia lub nerwów, infekcja, otwarte rany, ciąża, rak kości, przyjmowanie leków rozrzedzających krew lub zaburzenia metabolizmu tkanki kostnej.