Dla każdej kobiety ciąża to wyjątkowy okres, który jest niezapomniany do końca życia. Niestety w niektórych przypadkach ciążą niesie ze sobą bardzo dużo problemów zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dziecka. Jednym z nich jest cukrzyca ciążowa. Czym ona jest?
Cukrzyca ciążową jest następstwem zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jeżeli ciężarna przed ciążą nie miała żadnych problemów z poziomem cukru we krwi, a w trakcie ciąży nie toleruje węglowodanów, jest bardzo duża szansa, że cierpi na cukrzycę ciążową. Na szczęście polski system opieki oferuje dwukrotne badania poziomu stężenia glukozy we krwi w czasie ciąży. Polega to na wypiciu przez ciężarną roztworu z 75 g glukozy i systematycznym badaniu, w jaki sposób reaguje na to organizm. Dzięki temu badaniu można szybko wykryć sporo nieprawidłowości.
Kto jest zagrożony cukrzycą ciążową?
W dużej mierze na tę chorobę są narażone kobiety, które:
cierpią na nadwagę lub otyłość;
mają nadciśnienie tętnicze;
zaszły w ciążę po 35. roku życia;
cierpią na zespół policystycznych jajników;
genetycznie są obciążone cukrzycą typu II.
Są to tylko niektóre z czynników, które mogą wywoływać cukrzycę ciążową. Ważne jest jednak, aby każda ciężarna poddawała się takim badaniom.
Co w momencie wykrycia cukrzycy ciążowej?
Po zdiagnozowaniu choroby, ciężarna powinna zasięgnąć opinii lekarza na temat odpowiedniego odżywania w tym czasie. Niezbędny będzie również glukometr, dzięki któremu w szybki sposób można zbadać aktualny poziom stężenia glukozy we krwi bez konieczności wizyt u lekarza.
Czy cukrzyca mija po porodzie?
W większości przypadków cukrzyca ciążowa ustaje wraz z narodzinami dziecka. Jest to z pewnością dobra informacja dla wszystkich matek, lecz należy pamiętać o wizytach kontrolnych, gdyż ten rodzaj cukrzycy może być dopiero początkiem problemów z utrzymywaniem odpowiedniego stężenia cukru we krwi.
W jaki sposób cukrzyca ciążowa wpływa na dziecko?
Cukrzyca to nie tylko problemy zdrowotne matki, ale również dziecka, które jest bezpośrednio związane z organizmem ciężarnej. Następstwa, jakie może wywołać u dziecka cukrzyca ciążowa:
zespół Downa;
wodogłowie;
hipoglikemia;
agnezja nerek;
wielotorbielowatość nerek;
niedorozwój tkanki mózgowej;
wady cewy nerwowej;
wady serca.
Są to wady wrodzone, które na szczęście można w dużym stopniu ograniczyć. Odpowiednia dieta oraz częsty kontakt z lekarzem prowadzącym, mogą zdecydowanie polepszyć stan zdrowia matki oraz dziecka.
Po samych narodzinach i odcięciu pępowiny, dziecko będzie z pewnością badane pod względem poziomu stężenia glukozy we krwi. Ma to za zadanie ograniczenie ryzyka hipoglikemii lub nawet śpiączki hipoglikemicznej.
Czy dziecko może mieć problemy w przyszłości?
Jeżeli ciąża i sam poród zakończyły się sukcesem mimo cukrzycy ciążowej, dziecko jest nadal obarczone ryzykiem zapadnięcia na poniższe choroby:
otyłość;
cukrzyca;
hipoglikemia;
hipokalcemia;
opóźniony rozwój intelektualny.
Niezbędne są zatem częste badania w celu ewentualnego wykrycia powyższych chorób.
Więcej o cukrzycy ciążowej można przeczytać w tym miejscu: https://zdrowydiabetyk.pl/jak-cukrzyca-ciazowa-wplywa-na-dziecko/.