Jak ubrać się na wspinaczkę górską?
Moda

Jak ubrać się na wspinaczkę górską?

Wielu turystów uważa, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Pamiętaj, że ważny jest nie tylko sprzęt (plecak, mapy itp.), ale również odzież. Dzięki temu podróż stanie się o wiele przyjemniejsza. Wybierając odzież, koniecznie zwróć uwagę na rodzaj trasy i prognozowane warunki pogodowe. Wtedy będziesz zadowolony ze swojego wyboru.

Odpowiedni materiał

Najlepsze ubrania do wędrówki wykonane są z materiałów syntetycznych. Dobrze odprowadzają pot, nawet wtedy, gdy się solidnie zmęczysz. Chociaż możesz mieć czasami wielką ochotę na miękką, bawełnianą koszulkę, lepiej z niej zrezygnuj. Zatrzyma pot i wilgoć. Stanie się mokra i wilgotna. Oprócz tego, że poczujesz się niekomfortowo, szybko poczujesz się dreszcze. Im wyżej będziesz się wspinał, tym gorzej się poczujesz. 

Najlepsze materiały są miękkie, lekkie i doskonale odprowadzają wilgoć. Świetnym przykładem jest TECHWICK. Rewelacyjnie sprawdzi się jako obcisła podstawowa warstwa lub koszulka. Możesz też zwrócić uwagę na materiały syntetyczne, np. poliester. Zapewniają dobrą wentylację powietrza. Uwalniają stłumione ciepło, aby zapewnić wysoki poziom komfortu. Dużą popularnością cieszą się wełna merino. Nie tylko odprowadza wilgoć, ale również usuwa brzydkie zapachy. Świetnie się sprawdzi podczas wędrówki w ciepłe dni. Możesz wybrać koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Kupując, spodnie trekkingowe męskie oraz buty trekkingowe męskie pod uwagę weź czynniki atmosferyczne. Musisz pamiętać, że krótki rękaw w większym stopniu naraża skórę na działanie wiatru, promieni UV, roślin i skał. 

Jak ubrać się na wspinaczkę górską?

Spodnie i szorty

To, czy wybierzesz szorty, czy spodenki, zależy wyłącznie od Ciebie. Spójrz na zalety i wady obu rozwiązań. Szorty zapewniają maksymalną swobodę. Są chłodniejsze niż spodnie. Sprawdzą się świetnie, jeśli wybierasz się na letnią wędrówkę po wzgórzach lub niewielkiej górce.

Kupując spodnie, sprawdź, czy są wykonane z trwałych, szybkoschnących tkanin. Idealnie sprawdzi się tutaj spandex lub nylon. Tak, jak w przypadku koszulki, lepiej zrezygnuj z bawełny. Wybierz wytrzymałe spodnie, jeśli spodziewasz się dużego spadku temperatury lub gęstej roślinności na trasie. Długie spodnie doskonale chronią przed trującymi i alergizującymi roślinami. Zapewniają ciepło i komfort, gdy temperatura spada ze wzrostem wysokości.

Jak ubrać się na wspinaczkę górską?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Obuwie musi być wygodne, trwałe i odpowiednie do warunków. Świetnie sprawdzą się wodoodporne buty, szczególnie wtedy, gdy teren jest mokry lub błotnisty. Jeśli szlak jest kamienisty, zwróć uwagę na obuwie z wysoką cholewką. Zapewniają odpowiednie wsparcie. Niewłaściwe obuwie mogą powodować dokuczliwy ból stóp i poważne pęcherze. Pamiętaj też o skarpetkach. Powinny być bawełniane lub z materiałów syntetycznych. Szybko schną i pozwalają skórze swobodnie oddychać.

Czapka chroni przed słońcem i wiatrem. Na rynku znajdziesz też wodoodporne czapki i kapelusze. Dzięki nim skóra głowy może swobodnie oddychać. Utrzymują ciepło.

Bardzo ważna jest też kurtka przeciwdeszczowa. Dobrze odprowadza pot i wilgoć. Chroni przed utratą ciepła. W chłodniejsze dni możesz wybrać kurtkę polarową.