Profilaktyka chorób serca
Porady zdrowotne

Profilaktyka chorób serca

Ciśnienie krwi jest parametrem mierzonym podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza, wiele osób boryka się z niewłaściwą jego wysokością. Podwyższone lub obniżone wartości mogą wynikać z rozwijającej się powoli choroby, dlatego powinno się dokonywać regularnych pomiarów samodzielnie, w domu. Do tego celu służą profesjonalne ciśnieniomierze, które obecnie może zakupić każdy, kto ma taką potrzebę.

Profilaktyka chorób serca

Jaki powinien być ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz powinien być przede wszystkim precyzyjny i łatwy w obsłudze, gdyż najczęściej korzystają z niego osoby starsze, nie zawsze mogą one liczyć na pomoc innych. Ciśnieniomierz powinien mieć również czytelny wyświetlacz z odpowiedniej wielkości czcionką, by możliwe było prawidłowe odczytywanie wartości. Jak najbardziej pożądaną funkcją w urządzeniach mierzących ciśnienie jest wykrywanie arytmii serca, która może zagrażać życiu. W asortymencie wielu sklepów medycznych znajdują się ciśnieniomierze półautomatyczne i automatyczne – do samodzielnego pomiaru poleca się głównie te drugie, ze względu na łatwość obsługi. Wystarczy owinąć mankiet wokół ramienia i jednym przyciskiem uruchomić urządzenie, sygnał dźwiękowy oznajmi zakończenie dokonania pomiaru. Obecnie sprawdzenie, czy ciśnienie krwi jest prawidłowe to prosta sprawa, służą do tego specjalne kalkulatory wskazujące które wartości są poniżej lub powyżej danej normy. Jeżeli takie sytuacje są sporadyczne, na początek wystarczy obserwacja wszystkich symptomów. Wczesne wykrycie regularnie występujących objawów w postaci wysokiego lub niskiego ciśnienia krwi pozwala na zahamowanie rozwoju ewentualnej choroby.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy naramienny?

Zdecydowanie lepszym wyborem jest ciśnieniomierz naramienny, ponieważ charakteryzuje się znacznie większą dokładnością niż drugi rodzaj. Najlepszym rozwiązaniem jest mobilny rodzaj ciśnieniomierza, który łatwo przechowywać w każdym domu, ponadto zmieści się do damskiej torebki, czy torby podróżnej. Jeżeli chodzi o sposób pomiaru, to lekarze rekomendują metodę „od dołu”, podczas której wartość szybko jest przedstawiana na monitorze. Badanie ciśnienia krwi powinno odbywać się przy zachowaniu jak najwyższego komfortu, zadbają o to ciśnieniomierze najnowszej generacji, które trafnie dopasowują siłę ucisku. Ponieważ pomiar ciśnienia powinien być wykonywany niemal w każdym wieku, przy wyborze odpowiedniego urządzenia, należy wziąć pod uwagę dość dużą różnicę w rozmiarze mankietu. Czasami mogą z niego korzystać zarówno osoby szczupłe, jak i nieco tęższe – dlatego produkt powinien być przeznaczony do użytku przez wszystkich członków rodziny. Dla zachowania jak najlepszego zdrowia powinno się regularnie badać ciśnienie krwi kalkulator, który umożliwia przyjrzenie się wynikom z bliska pomaga w podjęciu decyzji o ewentualnej  wizycie u lekarza. Samokontrola jest bardzo ważna, zwłaszcza jeżeli w bliskiej rodzinie występowały już wcześniej problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi. Jest się wówczas zaliczanym do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania.