Czy można poważnie traktować porady zdrowotne z internetu?
Porady zdrowotne

Czy można poważnie traktować porady zdrowotne z internetu?

Zdrowie dla każdego z nas jest niezwykle cenne. Każdy dba o nie najlepiej, jak tylko potrafi, bo mamy je tylko jedno. Kiedy pojawia się problem, zaczynamy najpierw sami stawiać sobie diagnozy, szukamy porad zdrowotnych, przeszukujemy Internet w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na końcu wybieramy się do lekarza. Lubimy szukać pomocy tam, gdzie tak naprawdę niczego dobrego się nie dowiemy, a lekarzy wybieramy już w ostateczności, często niestety za późno. Pamiętajmy - zdrowie to najcenniejsze, co mamy. Jeśli coś nas boli, coś nam dolega, coś powoduje nasz stres i obawę, wybierzmy się do lekarza, zróbmy badania, poddajmy się diagnozie i w razie problemów, rozpocznijmy jak najszybsze leczenie.

Czy Internet jest dobrym źródłem informacji o zdrowiu

Najczęstszym błędem, jaki popełnia większość z nas, to korzystanie z pomocy doktora Google. Coś nas boli, nie wiemy co nam jest, więc zaczynamy wpisywać wszelkie pojawiające się objawy w wyszukiwarkę. I co? I nagle otrzymujemy dziesiątki porad zdrowotnych i diagnoz, które tak naprawdę niewiele mogą mieć wspólnego z tym, z czym my sami mamy problem. Jesteśmy więc przekonani o tym, że Internet wcale nie jest dobrym źródłem informacji o naszym zdrowiu, bo słuchając się porad internetowych, możemy tak naprawdę zrobić sobie więcej szkody, niż pożytku. Warto na pewno szukać informacji dotyczących na przykład zażywania witamin, ich roli w naszym organizmie, wpływu określonych suplementów na nasze ciało. Wiele porad zdrowotnych tego typu jest naprawdę przydatna i cenna, ale nie pewno nie takie, w których w Internecie szukam diagnozy na nasz problem.

Czy można poważnie traktować porady zdrowotne z internetu?

Porady zdrowotne - kto udzieli nam fachowej pomocy?

Oprócz lekarza, nikt nie jest w stanie udzielić nam fachowej pomocy, rozwiązując problem na odległość. Jeśli bowiem coś nas boli, może to być związane z dziesiątkami różnorodnych przyczyn. Jeśli ktoś postawi nam diagnozę, a my automatycznie sięgniemy po leki na ten problem, możemy sobie wyrządzić bardzo dużą szkodę, która może mieć wpływ na nasze zdrowie, a nawet i życie. Czy to oznacza więc, że z każdym problemem powinniśmy udać się do lekarza? Niekoniecznie! Ale jeśli przez kilka dni odczuwamy ból lub coś nas niepokoi i to nie mija, oznacza że jest gdzieś problem i trzeba go wyleczyć, a nikt nie zrobi tego lepiej, jak lekarz specjalista.