Na czym polega leczenie kanałowe?
Porady zdrowotne

Na czym polega leczenie kanałowe?

Celami leczenia kanałowego są: usunięcie z komory i kanałów korzeniowych zębów miazgi, ich oczyszczenie oraz wypełnienie specjalnymi materiałami. Okazuje się bowiem, że zakażona miazga w żaden sposób się nie regeneruje. Ponadto jej stan zapalny bardzo źle wpływa na tkanki, które otaczają korzeń zębowy. Tym samym powstają zmiany okołowierzchołkowe, które mogą niszczyć strukturę kości wyrostka zębodołowego. Dlatego usunięcie zepsutej miazgi jest konieczne.

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Na ogół leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku dokuczliwego bólu zęba. Dolegliwość ta utrzymując się przez długi czas i w znacznym stopniu utrudniając codzienne funkcjonowanie, wymaga interwencji ze strony dentysty. Jednak leczenie kanałowe stosowane jest również w zębach martwych, które nie bolą. Leczenie tego typu podejmuje się przy martwicy miazgi, urazach zębów, próchnicy wtórnej, pojawieniu się zmian okołowierzcołkowych czy mikrourazach, które spowodowane są bodźcami natury mechanicznej. Niekiedy stan zapalny i martwicę miazgi powodować mogą nawet różnego rodzaju bodźce świetlne czy termiczne lub radioaktywne. Leczenie tego rodzaju wykonywane jest u osób w różnym wieku, nawet u dzieci.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Dentysta, który podejmuje się leczenia kanałowego, musi znać kształt chorego zęba oraz stopień zaawansowania stanu zapalnego. Dlatego też konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej. Dzięki temu można też lepiej dobrać znieczulenie dla pacjenta.

Podczas leczenia często wykorzystuje się dziś mikroskopy endodontyczne, które pozwalają na skuteczniejsze przeprowadzenie całego zabiegu. Pozwalają one dostrzec specjaliście wszystkie ujścia kanałów, a tym samym umożliwiają ich udrożnienie i wypełnienie odpowiednią substancją. Lekarz przy pomocy specjalistycznych narzędzi usuwa zmiany próchnicze i przechodzi do komory oraz kanałów korzeniowych danego zęba. Później przychodzi czas na usunięcie miazgi i oczyszczenie zęba. W międzyczasie kanały są kilka razy płukane środkiem dezynfekującym. Dopiero potem mogą zostać uszczelnione i wypełnione. Tym samym do tkanek okołowierzchołkowych nie dostają się żadne bakterie. Po zamknięciu kanałów stomatolog zakłada podkład oddzielający kanały od wypełnienia i przystępuje do odbudowy korony zęba.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Obecnie stomatolodzy korzystają z wielu metod skutecznego znieczulania miejscowego. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy ząb nie reaguje na znieczulenie. Może jednak do tego dojść choćby w przypadku bardzo ostrych stanów zapalnych miazgi, gdy zęby są mocno zniszczone próchnicą. Wówczas pacjent ma objawy znieczulenia, ale w czasie leczenia odczuwa pewien dyskomfort i ból. Dlatego też czeka się nieco dłużej na uzyskanie efektów znieczulenia, dodaje jego dodatkową dawkę lub odracza sam zabieg. Z tego powodu regularne leczenie wszelkiego rodzaju ubytków zębowych ma ogromne znaczenie.

Ząb może nieco pobolewać również i po samym leczeniu kanałowym. To zjawisko zupełnie normalne, ale z reguły dolegliwości same ustępują po kilku dniach. Doraźnie można zażywać w tym czasie dostępne w aptekach leki przeciwbólowe.

Artykuł powstał we współpracy z Dentocentrum – kliniką przeprowadzającą leczenie kanałowe kraków.


Na czym polega leczenie kanałowe?